محل تبلیغات شما

سؤال: 

پرسشو شبهه ای که به گفته ی برخی از سمت دکتر سهیل زکار ( استاد تاریخ در دانشگاه دمشق) مطرح شده و آن اینکه خانه های مدینه در زمان رسول خدا(ص) و حتی پس از آن نیز،درهای لنگه دار چوبی نداشته است، بلکه فقط پرده هایی بوده که از درها آویزان می شدکه نتیجه گرفته می شود که خُب! وقتی خانه های آن موقع درب نداشته است، پس چگونهحضرت فاطمه(س) بین در و دیوار فشرده شده و فرزندش را سقط نموده است؟! و چگونه ممکناست که آن درب چوبی را که وجود نداشته شعله ور کرده و سوزانیده باشند؟!

پاسخ:

اصل بیان و هدف این شبهه انکار وجود درب برای خانه ها در آن زمان است و شاید اینادعا که بگوییم خانه های مدینه در آن زمان درب نداشته است، یک مزاح باشد، زیرا حتیاگر این شخص نگاهی گذرا به کتب روایی و یا تاریخی و یا حتی قرآن مجید می کرد، چنیننکته ای بر قلم خود جاری نمی کرد.چنانکه خداوند در آیه ی 9 سوره ی بقره به صراحتمی فرماید: وقتی می خواهید وارد خانه شوید، از درب آن وارد شوید.» اگر خانه هادر آن زمان درب نداشته است، پس این آیه در مورد چه کسانی و یا چه خانه هایی نازلشده؟! واقعا گاه بعضی از مطالب چنان سست و بی پایه اند که انسان را به تعجب وا میدارد! در اینجا اصل مسأله که هجوم به خانه ی حضرت فاطمه(س) و آتش زدن درب و بهشهادت رسیدن محسن بن علی(ع) و صورت گرفتن آن همه جنایت است فراموش می شود، آن هممطالبی که با مدارک مستند و محکم ثابت شده است، اما بهانه ای غیر علمی و غیر مستندبر انکار اصل ماجرا آورده می شود! این مثالِ شخصی است که فردی را با ضربه ی چوب بهقتل رسانده است و ما این حادثه را با مدارک مستند ثابت کرده باشیم، آنگاه وکیلمدافع قاتل به جای اشکال به اصل اسناد و مدارک ما، برای مغشوش کردن فضا بگوید آیااصلا چوبهای این شهر کسی را می کُشد یا نه؟!!

قرنهایمتمادی پیش از اسلام، مدینه صحنه ی جنگهای داخلی بود و همواره در حالی از آشوب وتشنج به سر می برد.پیامبر اکرم(ص) زمانی به رسالت مبعوث شد که مردم مدینه در هیچلحظه ای از شبانه روز سلاح خود را بر زمین نمی گذاشتند. حال چگونه می توان تصورکرد که مرد عرب با احتمالات ترسناک فراوانی که از همه طرف او و خانواده اش را دربر گرفته، خانه اش را بدون درب بسازد و رها کند، خصوصا آنگاه که دشمنی بین دوقبیله یا دو گروه باشد که در یک شهر زندگی می کنند مثل قبیله های اوس و خزرج و یایکی یا هر دو با قبایل یهودی مانند بنی نضیر و .! بستن دربهای خانه به هنگام شبو یا روز، برای حفظ اهل خانه ضروری است که مبادا انسان یا حیوانی وارد خانه شود کهباعث زیان و یا اذیت افراد در خانه شود.

جدااز این، احادیث و روایتهای داستانی مستند بسیاری از معصومین علیهم السّلام اجمعینآمده است که نشان از وجود درب برای خانه ها می دهد که ما برای نمونه شاهد مثالی میآوریم:

رسولخدا(ص) فرمود: هرکس عهده دار کاری شود و درِ خانه اش را به روی مسکین و مظلوم وحاجتمند ببندد، خداوند تبارک و تعالی به هنگام نیازمندی اش، دربهای رحمت خود را بهروی او می بندد[1].

جابرگفت که رسول خدا(ص) فرمود: شب هنگام، درب خانه ها را ببندید و درِ مشکهای آب رامحکم نمایید و چراغها را خاموش کنید[2].

سلمانفارسی روایت کرده که حضرت فاطمه(س) به او فرمود: دیشب در صحن حجره با اندوهی شدیددر فراق پیامبر(ص) نشسته بودم و می گریستم. درِ حجره را با دست خودم پیش کرده بودمکه درب باز شد و سه کنیز بر من وارد شدند که به زیبایی آنان ندیده بودم[3].

ابو فدیکمی گوید : از محمّد بن هلال درباره مختصات اتاق و حجره ی عایشه پرسیدم. در ضمن پاسخگفت: درب آن به سوی شام بود. گفتم : آن درب یک مصراع[4] داشت یادو مصراع؟ گفت: یک مصراع. پرسیدم : از چه جنسی بود؟ پاسخ داد: یا از چوب عرعر بود یااز درخت ساج[5].

آیاممکن است که فقط خانه و حجره ی عایشه درب داشته باشد و حجره و خانه ی دیگر همسرانپیامبر و بقیه ی افراد و یا خانه ی حضرت فاطمه ی زهرا(س) دخت گرامی آن حضرت دربینداشته باشد؟!!

درروایتی از امیرالمؤمنین علی(ع) آمده است که فرمود: من به درِ خانه ی عایشه رفتم.در زدم. گفت: کیست؟ گفتم: منم! علی! گفت: پیغمبر خوابیده[6] 

اگرخانه ها درب نداشته و ورودی آن با پارچه هایی به عنوان پرده بسته می شد، می بایستدر احادیث و روایات یا آیه ی قرآن گفته می شد پرده ها را بیندازید، نه اینکه گفتهشود درب را ببندید یا از درب وارد شوید یا درب را کوبیدم و

روایاتو احادیث معتبر در این زمینه و برای اثبات موضوع بسیارند که به نظر می رسد طرح اینچند نمونه به عنوان شاهد و دلیل کافی بوده باشد.

[1] . مسند احمد ج3 ص 441 و بحارالانوار ج27 ص246

[2] . مسند احمد ج3 ص363 و بحارالانوار ج73 ص177 و مکارم الاخلاق ص128

[3] . بحارالانوار ج91 ص 227 و نهج الدعوات ص5 و دلائل الامامه ص28 و.

[4] . مصراع همان است که در فارسی از آن با عنوان "لنگه" یا "لت"یاد می‌شود.

[5] . وفاء الوفاء ج۲، ص۴۵۹ و ۴۵۶ و ۵۴۲

[6] . الاحتجاج ج1ص470 و کشف الیقین ص305 و الطرائف ص72

[7]. کتاب مقتل فاطمیه پاسخ به شبهات شهادت حضرت فاطمه ی زهرا (س) از منابع اهل سنت. تحقیق و ترجمه حجّت الاسلام محمد صفری و دکتر حمید ناسخیان 

چرا نام حضرت علی(ع) در قرآن نیامده؟

چرا برای امام حسین(ع) چهلّم می گیرند؟

علت جمع خواندن نمازهای ظهر و عصر و یا مغرب و عشا

خانه ,درب ,ی ,ص ,نداشته ,حضرت ,است که ,و یا ,خانه ها ,حضرت فاطمه ,نداشته است،

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

remilesria همسفران تبریز وبلاگ همسفر الهام Marie's page شهر دخترا dierabisfi kaubittighchop unisadty ایرپلین هاب رویه مارس۲